Pe data de 22 noiembrie 2018, la Şcoala Gimnazială „Bogdan Vodă” Rădăuţi a avut loc reuniunea de management instituţional – gimnaziu, cu tema „Managementul activităţilor realizate de directorul unităţii şcolare, în vederea creşterii calităţii educaţiei- Exemple de bună practică”, la care au participat directorii celor 40 de unităţi şcolare din zona Rădăuţi. La activitate au fost prezenţi inspectorul general Gheorghe Lazăr, inspectorul pentru Management Ghiorghi Cornia, inspectorul pentru  Arte  Loredana Ceică, primarul Municipiului Rădăuţi Nistor Tătar, viceprimarul Bogdan Loghin, consilierul local Codruţu Cojocar, preşedintele Asociaţiei de părinţi Larisa Ţarevici. Directorul unităţii şcolare, profesorul Petru Nicuţă: „tema acestei reuniuni a fost generoasă, punând astfel în evidenţă exemplele de bună practică şi, mai puţină teorie; s-au prezentat rezultatele deosebite de la Evaluarea Naţională, olimpiade şi concursuri, proiectele educative, dinamica populaţiei şcolare, baza didactico-materială şi colaborarea şcolii cu UNHCR (Înaltul Comisariat al ONU pentru refugiaţi) -  Şcoala Gimnazială „Bogdan Vodă” din Rădăuţi fiind singura unitate şcolară din zona Moldovei care acordă asistenţă educaţională, în sistemul de învățământ românesc, copiilor refugiaţi din ţări precum Afganistan, Siria, Iran, Irak, Bangladesh, Serbia, Ucraina, din anul 2008 până în prezent.”